• Godziny otwarcia: Pon - Pt 8.00 - 16.00

REKUPERATOR

CO TO DOKŁADNIE JEST?

Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja to energooszczędny sposób na dostarczenie świeżego powierza do pomieszczeń. Instalacja wentylacyjna z rekuperatorem to nie tylko oszczędności ale też filtracja powietrza nawiewanego i ciągłą obecność świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien o każdej porze roku.

DLACZEGO WARTO?

Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja to energooszczędny sposób na dostarczenie świeżego powierza do pomieszczeń i usunięcie zużytego.

Dzięki użyciu rekuperatora raz wytworzone ciepło, którego nośnikiem jest powietrze usuwane z budynku, wykorzystywane jest ponownie, poprzez nagrzewanie powietrza zewnętrznego.

Świeże powietrze zasysane przez otwór wlotowy do budynku, przechodzi przez wymiennik ciepła ogrzewając się od powietrza usuwanego.

Poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja rekuperacji zapewni m.in. oszczędność na ogrzewaniu budynku nawet do 35%, filtrację powietrza nawiewanego oraz ciągłą obecność świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien o każdej porze roku. 

Rekuperacja zastępuje wentylację grawitacyjną, co w nowych budynkach wiąże się z uniknięciem kosztów budowy kominów wentylacyjnych. W sytuacji, gdy w domu zamontowana jest pompa ciepła nie buduje się żadnych kominów. Należy zwrócić uwagę, że nowy dom powinien posiadać rekuperację, ze względu na obecną technologię budowania opartą na dobrej izolacji oraz szczelnych oknach.

ZALETY REKUPERATORA

› Usuwa zużyte powietrze ze wszystkich pomieszczeń

› Zapewnia stały dopływ świeżego powietrza

› Ogrzewa powietrze w okresie zimowym oraz chłodzi w okresie letnim

› Odzyskuje nawet do 90% energii cieplnej

› Zatrzymuje wlot zanieczyszczeń z zewnątrz w postaci spalin

› Umożliwia regulację strumieniem powietrza

› Redukuje poziom dwutlenku węgla oraz wilgici

› Szybko usuwa wilgoć (łazienka) oraz zapachy (kuchnia)

› Zapobiega rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów

› Filtruje powietrze, dzięki czemu zapobiega reakcjom alergicznym

› Zmniejsza ilość kurzu w pomieszczeniach

› Dzięki braku konieczności otwierania okien ograniczamy hałas z zewnątrz oraz napływ owadów w okresie letnim

› Zapewnia wysoką wydajność niezależnie od warunków atmosferycznych

› Umożliwia szybkie przewietrzenie wszystkich pomieszczeń

WENTYLACJA MECHANICZNA/GRAWITACYJNA

WENTYLACJA MECHNICZNA

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wymaga zainstalowania urządzenia jakim jest rekuperator. Działanie rekuperatora opiera się ma dwóch strumieniach powietrza – wywiewanego i nawiewanego. Powietrze wywiewane, przekazuje energię cieplną powietrzu nawianemu, dzięki czemu świeże powietrze ulega wstępnemu ogrzaniu. W sytuacji, gdzie mamy zainstalowany rekuperator nie ma potrzeby otwierania okien w celu przewietrzenia, gdyż świeże powietrze jest na bieżąco wtłaczane do naszych pomieszczeń. W nowych budynkach rekuperacja jest wręcz koniecznością, jeśli nie chcemy być narażeni na gromadzenie się wilgoci w mieszkaniu.

WENTYLACJA GRAWITACYJNA

Nie wymaga instalacji żadnych urządzeń, swoje działanie opiera na nieszczelnych oknach, szparach w drzwiach, wywietrznikach oraz systemie kominów. Wentylacja grawitacyjna wyciąga z domu ciepłe powietrze i zastępuje je powietrzem zewnętrznym, które wymaga całkowitego ogrzania. Wentylacja grawitacyjna w żaden sposób nie filtruje powietrza zewnętrznego. Ten rodzaj wentylacji działa wyłącznie w sytuacji gdy w wentylowanym budynku są nieszczelności. W nowym budownictwie, gdzie stawia się na eliminację mostków cieplnych takich jak nieszczelne okna czy drzwi wentylacja całkowicie przestaje spełniać swoją rolę.