Czy fotowoltaika opłaca się w 2023?

Czy fotowoltaika opłaca się w 2023? - AZEnergia - Fotowoltaika - Pompy Ciepła - Klimatyzacja - Rekuperacja - Łuków

Co muszę wiedzieć o fotowoltaice?

Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się przetwarzaniem energii słonecznej na energię elektryczną. Jest to najbardziej ekologiczny i równie ekonomiczny sposób na uzyskanie darmowego prądu przy wykorzystaniu promieni słonecznych.

Ogniwa fotowoltaiczne dzięki zjawisku fotowoltaicznemu wytwarzają prąd stały (DC). Następnie trafia on do falownika, który zamienia go na prąd przemienny (AC), wykorzystywany w naszych domach. 

Nowy system rozliczeniowy: Net-billing

Nowy system to nowy sposób rozliczania rachunków finansowych, zwany net-billingiem. Depozyt zastępuje wirtualny magazyn energii, w którym akumulowana jest wartość wynikająca z rozliczenia energii dostarczonej do sieci oraz energii z sieci odebranej. Cena sprzedaży energii elektrycznej z fotowoltaiki do sieci przez prosumenta to miesięczna stawka Rynkowej Ceny Energii.

Ceną zakupu energii elektrycznej z sieci jest taryfa dla energii elektrycznej obowiązująca w danym roku, która jest uzależniona od terytorium operatora, na którym prosument posiada zainstalowaną instalację fotowoltaiczną.

Rozliczenie fotowoltaiki w systemie Net-billingu będzie oparte o sprzedaż energii do sieci, którą będziemy mogli później odkupić i wykorzystać.
Okres rozliczeniowy wynosi 12 miesięcy od daty wprowadzenia energii. 

Jak szybko zwróci się nasza inwestycja w przydomową instalację fotowoltaiczną?

Okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Wpływ na zwrot ma między innymi umiejscowienie, kąt i moc paneli. Średni okres zwrotu inwestycji waha się od 5 do 6 lat, lecz przy aktualnych cenach energii elektrycznej ten czas może zostać znacznie skrócony.

Dzięki zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej nie musimy już się przejmować rachunkami za prąd, które będą rosły wraz z ciągłymi podwyżkami. 

Dotacje na instalację fotowoltaiczną w 2023 r.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną bez wątpienia łączy się z dość dużym wydatkiem. Mając jednak na uwadze, bardzo szybki zwrot i późniejsze oszczędności to cena, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć, jest relatywnie niska a wartość, jaką otrzymamy w zamian — olbrzymia. 

Wsparciem może się okazać s
Jeżeli skorzystamy z dotacji w postaci programu Mój Prąd lub Czyste Powietrze, 

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Głównym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne. Dzięki nim energia ze słońca jest zamienia na energię elektryczną. Każdy panel jest zbudowany z szeregowo połączonych ogniw fotowoltaicznych. Na rynku możemy spotkać panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. 

Aktualnie najbardziej popularne są panele monokrystaliczne. Zawdzięczają to większej wydajności oraz odporności na czynniki zewnętrzne. W naszej ofercie występują panele wykonane w nowoczesnych technologiach. Po pierwsze- Haft Cut dzięki którym występują większe zyski energii przy zacienieniu. Kolejną jest MWT czyli znaczniejsza powierzchnia absorpcyjna promieniowania słonecznego. Dodatkowo warstwa PERC wykorzystuje promieniowanie w różnych długościach fal. Dzięki połączeniu tych wszystkich technologii nasze moduły charakteryzują się wysoką sprawnością oraz świetnie sobie radzą w każdych warunkach atmosferycznych.

Kolejnym równie ważnym składnikiem jest inwerter. To on zamienia prąd stały wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny, który jest używany w instalacji użytkownika. Najczęściej stosowany jest inwerter on-grid, który współpracuje z siecią energetyczną. Dzięki temu możliwe jest wysyłanie nadwyżki energii do sieci. Do jego działania niezbędne jest zasilanie z sieci. Bardzo ważne jest zoptymalizowanie inwertera z mocą modułów.

Następnym bardzo istotnym elementem instalacji fotowoltaicznej są zabezpieczenia DC i AC. Gwarantują one nam ochronę przed wyładowaniami elektrycznymi i przepięciami.     

Cała instalacja może pracować dzięki okablowaniu. Kable fotowoltaiczne muszą być najwyższej jakości, ponieważ oddziałowuje na nie zarówno bardzo wysoka jak i bardzo niska temperatura.

Ostatnim elementem jest system montażowy, który umożliwia solidne zamocowanie modułów fotowoltaicznych. Instalację fotowoltaiczną możemy zamontować zarówno na dachu jak i na gruncie.

A może instalacja fotowoltaiczna na gruncie?

To również świetny pomysł szczególnie gdy na dachu nie mamy wystarczająco miejsca na instalację lub nie pracowałaby wydajnie przez zacienienia utworzone przez kominy bądź drzewa. Instalację na gruncie możemy podzielić na dwa główne etapy. Pierwszy to utworzenie konstrukcji a drugi to montaż paneli fotowoltaicznych i podpięcie urządzeń. Stalowa konstrukcja pod moduły jest droższym rozwiązaniem niż konstrukcja na dachu co wpływa na wyższą cenę całej instalacji. Montaż paneli na gruncie pozwala nam na skierowanie instalacji na stronę południową i pod najlepszym kątem. Dzięki temu otrzymamy największe zyski energii. 

Jak szybko zwróci się nasza inwestycja w przydomową instalację fotowoltaiczną?

Jaką moc instalacji wybrać?

Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym wynosi 4 000 kWh. Jednak ta wartość będzie zależała od wielu czynników. Najważniejszy to ilość domowników oraz urządzenia z jakich korzystają, np. czy są sprzęty AGD i RTV są wysokiej klasy energetycznej oraz żarówki energooszczędne bądź LED.

Na zużycie energii elektrycznej ogromy wpływ ma również rodzaj ogrzewania jaki jest stosowany. Chcemy aby wykonana instalacja była idealnie dobrana do Państwa potrzeb. W tym celu potrzebujemy informację o aktualnym zużyciu energii elektrycznej bądź opłatach uiszczanych z tego tytułu. Dzięki temu będziemy mogli zaproponować Państwu najlepszą instalację, która zwróci się w krótkim czasie.

Warto zobaczyć.. Jak wygląda audyt instalacji fotowoltaicznej?

Czy na moim dachu mogę zamontować panele fotowoltaiczne?

Oczywiście, że tak! Panele fotowoltaiczne możemy zamontować na każdym dachu pod pewnymi warunkami. Dobieramy stelaż odpowiedni dla danego pokrycia dachowego. 

Jeżeli mamy do czynienia z dachem płaskim lub nachylonym pod małym kątem stosujemy dodatkowy system montażowy w celu jak najwyższego odzysku energii ze słońca. Najbardziej korzystny układ jest z połaciami na południe lub po stronie wschodniej i zachodniej. Klient może sam przesłać nam informacje o budynku lub poprosić o pomoc naszego doradcę, który przyjedzie na miejsce i pomoże w wyborze najlepszej instalacji dla Państwa.

Czy należy odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Nie ma takiej potrzeby. Zawsze montuje się moduły pod pewnym kątem dzięki czemu nie osiada na nich szybko śnieg. Przy większych opadach zaśnieżenie może wystąpić jedynie przez kilka dni. Kolejnym argumentem przeciwko odśnieżaniu modułów jest możliwość ich uszkodzenia. Także odśnieżając moduły możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Czy jest możliwość magazynowania energii?

Są dwa sposoby na magazynowanie energii..

Pierwszym najbardziej popularnym rozwiązaniem jest oddawanie nadwyżek energii do sieci energetycznej. Tym przypadku odzyskamy 80% w przypadku instalacji do 10 kWh lub 70% dla instalacji w zakresie mocy od 10 do 50 kWp. Dystrybutor montuje nam licznik dwukierunkowy dzięki któremu jest możliwy swobodny przepływ energii w obu kierunkach. Jest to typ instalacji ‘’on-grid’’.

Kolejną dostępną opcją jest zakup urządzeń do magazynowania energii, np. akumulatorów i baterii. W tej sytuacji odzyskamy więcej wyprodukowanej energii więc prosument jest w stanie sam pokryć swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną bez dodatkowych opłat. Głównym minusem tego rozwiązania jest znaczny wzrost wartości naszej inwestycji. Jest to świetne rozwiązanie dla miejscowości, w których występują często awarie i przerwy w dostawach lub są oddalone od sieci energetycznej. Instalację z magazynem energii nazywamy ‘’off-grid’’.  

Zadzwoń i umów się na spotkanie